Jeszcze do niedawna na pracę zdalną mogli pozwolić sobie raptem nieliczni. Dziś sporo już osób, nawet wśród moich znajomych, pracuje z domu. Istnieje mnóstwo możliwości zajęć zarobkowych, które można z powodzeniem wykonywać w domowym zaciszu. 

Te, które daje nam Internet, są niemalże nieograniczone. Dlatego też praca na odległość już chyba nikogo nie dziwi. 

Ale czy praca z domu jest taka idealna?

Mogłoby się wydawać, że tak. Rzeczywiście praca zdalna ma naprawdę wiele plusów. O nich jednak później. Na początku będzie trochę o wadach, bo wbrew pozorom również trochę ich jest. 

Minusy pracy zdalnej

Zacznijmy od tego, że decydując się na pracę z domu, decydujesz się również na ograniczenie bezpośrednich kontaktów z innymi osobami. Co prawda komunikujesz się z klientami dość często, nawet w ciągu dnia, ale jest to zwykle kontakt mailowy/telefoniczny. Nie wychodzisz codziennie do biura, więc nie spotykasz się też ze współpracownikami. 

Czasami zdarza się, że niektórzy mogą jednak nie traktować zbyt poważnie pracy osoby, która robi to w domu. To może prowadzić do konfliktów wśród domowników. Jeśli Ty akurat siedzisz nad naprawdę ważnym projektem, a Twój partner/ Twoja partnerka co chwilę wchodzi do Twojego „biura” z pytaniami o różne pierdoły, to może być to nieco demotywujące, a już na pewno denerwujące. Warto o tym porozmawiać już wcześniej, jeszcze zanim podejmiemy się takiej pracy. 

Co jeszcze?

Praca z domu może być również ciężka dla osób, które zamiast skupić się na niej, skupiają się na wszystkim tym, co dookoła. Na praniu, które trzeba nastawić, na zmywarce, którą akurat w tej chwili musisz rozładować albo na obiedzie, który przecież sam się nie zrobi. Jeśli wiesz, że możesz mieć z tym problem, to prawdopodobnie ten model się nie sprawdzi. 

Jeżeli jesteś mamą i myślisz o połączeniu codziennych obowiązków ze zdalnymi usługami dla klientów, to może być ciężko. Nie mówię, że się nie da. Przy dobrej organizacji da się wszystko połączyć. Ale na pewno nie uda się wykonać zlecenia dobrze przy biegających w domu maluchach. Praca zdalna, tak jak każda inna, wymaga pełnego skupienia. Tak samo jak i opieka nad dzieckiem. Zdecydowanie lepiej tego nie łączyć. 

Problem może się też pojawić w samym fakcie długiego przebywania w domu. 

Plusy pracy zdalnej

Przede wszystkim masz nieregulowany czas pracy. Jeśli w dzień opiekujesz się dziećmi, możesz wykonywać swoje obowiązki zawodowe wieczorami. To Ty decydujesz, o której zaczynasz i kończysz swoją pracę. Chyba że pracujesz zdalnie, ale dla kogoś na wyłączność. Wówczas mogą obowiązywać inne zasady. Skupmy się jednak na sytuacji, w której możesz decydować sam/sama o sobie. 

To nam daje ogromne możliwości i dużą swobodę. Możemy sobie zorganizować czas po swojemu. Np. kiedy nasze dziecko ma ważne wydarzenie w przedszkolu czy w szkole zawsze może na nas liczyć. Dodatkowo kiedy choruje nie trzeba od razu iść na L4, a tylko przeorganizować sobie dzień. 

Jakie jeszcze są plusy?

Kolejną zaletą jest bez wątpienia brak dojazdów do miejsca pracy, a co za tym idzie – brak stania godzinami w korkach. Nie musisz się stresować, że nie zdążysz do pracy, bo utknąłeś/utknęłaś w centrum miasta albo że za późno odbierzesz dziecko z przedszkola. Jest to naprawdę duży komfort. 

A kto powiedział, że pracując zdalnie, trzeba pracować z domu? Tu pojawia się kolejny plus. Można pracować w ten sposób zazwyczaj wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. W podróży, w kolejce u lekarza czy nawet podczas urlopu. Oczywiście nikt z nas nie chce zajmować się obowiązkami zawodowymi w czasie odpoczynku, ale dzięki takiej pracy możesz zaplanować sobie, choćby krótki, wyjazd, w zasadzie w każdej chwili, nie tłumacząc się szefowi.

Co zrobić, żeby nie zwariować?

Z pewnością nie każdy się odnajdzie, pracując zdalnie. Jednakże wcale nie trzeba być introwertykiem, by czuć się dobrze, zarabiając w ten sposób. Jeżeli jednak przeszkadza nam brak styczności z kolegami/koleżankami z pracy, warto zadbać o kontakty z innymi ludźmi (nie tylko z rodziną) poza nią. Spotkania ze znajomymi, przyjaciółmi lub nawet z obcymi osobami np. na siłowni mogą nam zrekompensować pracę w samotności. Zresztą czy nie lepiej po prostu umówić się z koleżanką na kawę, niż rozpraszać się rozmową w trakcie pracy?

To rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, kiedy przeszkadza nam zbyt długi czas, jaki spędzamy w domu. Po prostu wychodźmy z niego częściej poza pracą. 

Co jeszcze można zrobić?

Jeżeli ktoś z Twoich bliskich nie rozumie fenomenu pracy zdalnej, postaraj się mu najpierw wytłumaczyć, na czym to dokładnie polega oraz że jest ona tak samo ważna jak każda inna. Wytłumacz, że pracując wirtualnie, jesteś w stanie zarobić naprawdę realne pieniądze. Wyznacz granice, określ kiedy można, a kiedy nie można Ci przeszkadzać. Ustalcie wspólnie plan działania, tak aby nie kolidował ze wspólnymi obowiązkami. Unikniecie dzięki temu wielu niepotrzebnych nieporozumień i żalu drugiej strony. 

Jeśli jest nam się ciężko skupić na pracy ze względu na obowiązki domowe, warto sobie wcześniej wszystko odpowiednio przemyśleć i poukładać. Jeżeli ustalimy, że np. zaczynamy pracować o 9, to do tej pory mamy czas na ogarnięcie bieżących domowych spraw. Dzięki temu nie będzie nas rozpraszać bałagan wokół, kiedy będziemy pracować. 

Praca z dzieckiem w domu

Jeśli mamy na co dzień pod opieką dziecko i praca z nim okazuje się być niemożliwa, postarajmy się znaleźć czas bez niego. Na początku można spróbować pracować wtedy, kiedy maluch śpi. Zarówno w trakcie drzemki w ciągu dnia, jak i wieczorem, kiedy już zaśnie na noc. Wiele z nas, wirtualnych asystentek, nadrabia zawodowe zaległości w nocy np. w sytuacji, kiedy nasze pociechy chorują. Nie jest to łatwe, ale również nie jest niemożliwe. 

Jeżeli jednak takich wolnych momentów jest za mało, może warto pomyśleć o dodatkowej opiece dla malucha. Nie musi to być od razu opieka na cały etat. 

Podsumowanie

Wszystko zawsze ma swoje plusy i minusy. W przypadku pracy zdalnej osobiście dostrzegam znacznie więcej plusów. Decydując się na taki rodzaj pracy, warto jednak wszystko dobrze przeanalizować, skupić się na priorytetach i określić, czy na pewno taka praca będzie nam odpowiadać. Praca w domu może być naprawdę świetnym rozwiązaniem. Wszystko opiera się na jej prawidłowym zorganizowaniu.

Kategorie: Praca zdalna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *